Bu sayfayı yazdır

20. GENEL KURUL TOPLANIYOR (5 Eylül 2015)

Türkiye Emekliler Derneği Kayseri Şubesi 20. Olağan Kurul 5 Eylül 2015 tarihinde yapılıyor.

Genel Kurul’a sunulan Çalışma Raporu’nda; emekli, dul ve yetimlerin sorunları kapsamlı olarak değerlendirilmiş. Sosyal güvenlik sisteminin eşitlikten uzaklaşan uygulamalarının eleştirildiği rapordu şu tespitler yapılmıştır:

Emekli aylıklarında ortak bir kriter uygulanamamış, SSK, Bağ-Kur emekli aylıkları, altı aylık tüketici fiyat artışlarına göre yüzdeli bir sistemle artırıldığından, emekli aylıklarındaki artışlar sınırlı kalmıştır. Bu nedenle, seyyanen bir artış sistemi getirilmelidir.
Emekli Sandığı kapsamında olan emeklilerin aylıkları, memurların toplu sözleşmesine göre yükseltildiğinden, işçi, Bağ-kur ve Emekli Sandığı aylıklarında eşitlik kurulamamıştır.
Eylül 2015 itibariyle memur emeklilerine 100 lira iyileştirme yapılmış, buna karşın bu uygulama 1100 liranın üzerinde olan işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yapılmaması, yeni bir eşitsizlik getirmiştir.
Eylül 2015 itibariyle ek ödeme dahil memur taban aylığı 1500 liraya yükselmiş, buna karşın 2008 sonrasında bağlanan emekli aylıklarına göre, işçi ve Bağ-Kur emekli aylıkları 700-800 lirada aralığında kalmıştır. Bu nedenle, 100 lira iyileştirme SSK ve Bağ-Kur aylıklarına da ayrım yapılmadan olduğu gibi yansıtılmalıdır.
Emekli aylıkları hesaplanma sistemi değiştirildiğinden, işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarında azalmalar yaşanmaktadır. Bu çarpık durumu yeni kurulacak Hükümet öncelikle dikkate almalı ve taban aylıklarda eşitlik sağlanmalıdır.
Emeklilere promosyon verilmelidir.
TOKİ ile yapılacak işbirliği ile emekliler konut sahibi olmalıdır.
Genel sağlık sigortası kapsamında emekliler, alınan katkı payları ve ilave ücret uygulamasından muaf tutulmalıdır.

Okunma 1677 defa