Bu sayfayı yazdır

ŞUBE BAŞKANIMIZ GAZİ AYKIRI: ENFLASYON ORANLARI, ÇARŞI-PAZAR FİYATLARIYLA UYUMLU DEĞİL

GAZİ AYKIRI: ENFLASYON ORANLARI, ÇARŞI-PAZAR FİYATLARIYLA UYUMLU DEĞİL

Türkiye Emekliler Derneği Genel Sekreteri ve Kayseri Şube Başkanı Gazi Aykırı, TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı tüfe artışının yüzde 0,89 olarak hesaplanmasının inandırıcı olmadığını belirterek, bu sisteme göre emekli aylıklarına yapılacak artışların düşük kalacağına dikkat çekerek, “seyyanen zam” yapılmasını istedi.

TÜİK tarafından 418 madde üzerinden derlenen fiyat tutarları, çarşı-pazar ile kıyaslandığında, tüfe artışlarının inandırıcı olmadığına dikkat çeken Aykırı, TÜİK’in hesaplama yönteminde çalışanların ve emeklilerin harcamalarının karşılığı olan ağırlıklar düşürüldüğünden, emeklilerimize altı aylık tüfe oranlarına göre yapılan zamların yetersiz kaldığını söyledi. Emeklilerimizi koruyacak bir zam sisteminin getirilmesini ve milli gelirden pay verilmesini talep eden Aykırı, şu değerlendirmelerde bulundu.

“Marketler ve pazarların fiyatlarına göre bir değerlendirme yapıldığında, temel ihtiyaç maddelerinde ortalama fiyatlar en az yüzde 10 artmıştır. 2021 yılının ilk beş aylık tüfe artışı ise, yüzde 6,39 hesaplanmıştır. Bu kıyaslama bile göstermektedir ki, emeklilerimiz korumasız kalmaktadır.

Emeklilerimizin önemli bir bölümünün aylıkları 2 bin liranın altında kaldığından, emekli aylıklarına yüzdeli zam yerine “seyyanen zam” yapılmasını talep ediyoruz.

Derneğimizin öncelikle talepleri olan 2000 sonrası emeklilerimizin intibakı yapılmasını ve taban aylıkların asgari ücret seviyesine yükseltilerek, emeklilerimize destek olunmasını bekliyoruz.”

TÜİK 2021 YILI AYLIK TÜFE ARTIŞLARI

Aylar Tüfe Oranları (%)
Ocak 1,68
Şubat 0,91
Mart 1,08
Nisan 1,68
Mayıs 0,89
Beş Aylık Toplam Artış 6,39
Okunma 282 defa